Google Plus +1

Bu Blog'da Ara

25 Ağustos 2010 Çarşamba

Sahte ehliyet çetesine rekor ceza

ZONGULDAK’ta, sağlık sorunları gibi çeşitli nedenlerle sürücü belgesi alması mümkün olmayan kişilerin de aralarında bulunduğu 176 kişiye, sahte rapor ve belgelerle sürücü belgesi temin etmekten yargılanan suç örgütü üyelerine mahkeme rekor ceza verdi.

Sürücü kursu sahibi örgüt elebaşı 45 yaşındaki Dursun Bilgin toplam 460 yıl 48 gün, kurs çalışanları 63 yaşındaki Ayhan Özdilmen, 47 yaşındaki Tuncay Gümüşok, 35 yaşındaki Seyhan Komşucuk, 50 yaşındaki Kemal Bakırcık 162’şer yıl 7’şer ay 9’ar gün, İl Emniyet Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan 42 yaşındaki Fehmi Saraç ise 225 yıl 10 ay 29 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Zonguldak Cumhuriyet Savcılığı, ihbar üzerine 2007 yılının başlarında, örgütlü bir şekilde sahte sürücü belgesi tanzim ettiği iddiasıyla Dursun Bilgin’in işlettiği Zonguldak Uztaş, Kozlu Uztaş, Kozlu ve Caner Sürücü Kursları’na yönelik soruşturma başlattı. Dursun Bilgin’in yapılan telefon dinlemelerinde, ilginç bilgiler elde edildi. Dursun Bilgin’in, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Fehmi Saraç ile sürekli telefonla konuştuğu, ‘ehliyet almak isteyen kişilere sınav sorularının cevaplarının temin edildiği, sınava kursiyer haricinde başka kişilerin girmesi için ayarlamalar yapılabileceği, kurssuz ve sınavsız ehliyet verilebileceği’ yönünde konuşmalar yaptığı belirlendi.

176 KİŞİYE SAHTE SÜRÜCÜ BELGESİ

Elde edilen bilgi ve deliller ışığında 2 Ekim 2007’de polisin yaptığı operasyonda sürücü kurslarının sahibi Dursun Bilgin, emniyet görevlisi Fehmi Saraç, kurs çalışanları Ayhan Özdilmen, Tuncay Gümüşok, Seyhan Komşucuk ve Kemal Bakırcık ile 14 kurs çalışanı gözaltına alındı. Örgütlü bir şekilde 176 kişiye sahte sürücü belgesi tanzim ettiği belirlenen Dursun Bilgin ile birlikte emniyet görevlisi ve 4 çalışanı tutuklandı. Diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

EMNİYET GÖREVLİSİNE DOSYA BAŞINA 300 LİRA

Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianame doğrultusunda şüpheliler hakkında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüte üye olmak, bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek, örgütün faaliyeti çerçevesinde suç işlemek, resmi evrakta sahtecilik, bu suça iştirak ve suçu bildirmeme’ suçlarından Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede, Dursun Bilgin’in sahibi olduğu sürücü kursları vasıtası ile kişilere kurslara kayıt yaptırmadan, derslere devam ettirmeden, gerçek dışı sağlık raporları, kurs bitirme belgeleri ve diplomalar hazırlatarak, bazı kişilerin yerine de başkalarını sınava sokarak haksız kazanç sağladığı belirtildi. Normal şartlarda ehliyet alması mümkün olmayan kişilerden normalin üzerinde ücret aldığı belirlenen Dursun Bilgin’in, bunu çalışanları arasında paylaştırdığı, emniyet görevlisi Fehmi Saraç’a da dosya başına 300 lira verdiği saptandı.Tutuklu yargılanan sanıklardan 5’i mahkemedeki ifadelerinde suçlarını kabul ederken, emniyet görevlisi Fehmi Saraç, kendisine gelen dosyaların sahte olduğunu anlamadığını, işleri yoğun olduğu için araştırmaya da fırsat bulamadığını, paraya ihtiyacı olduğu zamanlarda da Dursun Bilgin’den borç aldığını öne sürdü.MAHKEME CEZA YAĞDIRDIGeçen Cuma günü görülen karar duruşmasında Dursun Bilgin, örgüt kurmak suçundan 2 yıl 1 ay, 176 kişiye sahte sürücü belgesi düzenleyerek sahtecilik suçunu işlemekten de, 176 kez 2 yıl 7 ay 7 gün olmak üzere 460 yıl 48 gün, Femhi Saraç örgüt üyesi olmaktan 1 yıl 3 ay, sahte sürücü belgelerini onaylatarak sahtecilik suçunu işledmekten 62 kez 3 yıl 7 ay 22 gün olmak üzere 225 yıl 10 ay 29 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ayhan Özdilmen, Tuncay Gümüşok, Seyhan Komşucuk ve Kemal Bakırcık’a ise örgüt üyesi olmaktan 1’er yıl 3’er ay, sahtecilik suçundan da 62 kez 2’şer yıl 7’şer ay 7’şer gün olmak üzere 162’şer yıl 7’şer ay 9’ar gün hapis cezası verildi.Tutuksuz yargılanan ve 2 kişinin yerine sınava girerek sahtecilik suçunu işlediği kanaatine varılan Şafak Aslan 2 kez 2 yıl 1 ay, Dursun Bilgin’in oğlu Ömer Bilgin ise, örgüte yardım suçundan 10 ay hapse mahkum edildi. Diğer 9 kurs çalışanı da örgüte yardım etmekten 1’er yıl 3’er ay hapse çarptırılırken haklarında tutuklama kararı çıkartıldı. 3 kurs çalışanı ise beraat etti. Sahte sürücü belgesi alarak sahtecilik suçunu işledikleri kanaatine varılan 62 kişiye ise 2’şer yıl 1’er ay hapis verildi. Diğer 114 kişi ise bir kısmı ehliyetlerini henüz almadığı, bir kısmı da delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönderme

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More